Náhrobník, Jacob Joseph JOEPSER
náhrobník
-
kultura
novověk 2 (1 650 - současnost)
lokalita
Jakubské náměstí - Jakubské náměstí - Kostel sv. Jakuba Většího, Jakubské náměstí, Jihlava, 2008
výzkum
2008: Jihlava, Jakubské náměstí, kostel sv. Jakuba Většího, obnova podlahy v interieru
-
předmět
náhrobník
materiál
kámen
-
popis nálezu
NK 69
Marzy : No. 55
jméno : Jacob Joseph JOEPSER
rozměr : 80 x 184 cm
materiál : žula
popis : Obdélníková deska bez rámu. Na přední straně v horní polovině nečitelný rytý čtrnáctiřádkový nápis. V dolní třetině v kruhové sníženině reliéfně částečně čitelný znak.
text : (rekonstrukce podle Marzyho)
D.T.O.M
HIC JACET
PER QUEM PLU
RIMI
PRAEN. AC EXC.DUUS. JACOB
JOS. JÖPSERI, PHIL. ET
MED. DOCTOR EQUES AV.
ET COMES PALAT. PER
DISTRICTU IGLAU PHYSICUS
OBIIT 1695, AETATIS 68
ABI VIATOR
TOTUS NON INTERIIT
VIXIT PARS EJUS IM LIBRIS
ET PARS IN LIBERIS.
překlad : Zde leží ten, díky němuž ještě mnozí nezemřeli – pověstný a znamenitý pán Jakob Jos. Jöpseri, doktor filozofie a lékařství, čestný rytíř, vysoký úředník, a jihlavský krajský fyzik. Zemřel v roce 1695 ve věku 68 let. Postůj poutníku! Zcela nezemřel, dílem zůstal živý v knihách, dílem v dětech.
Prosopografie :
Jakub Josef Joepser (Jöpseri, Jepser apod.), nositel čestných titulů „eques auratus“ a „comes palatinus“, se narodil v r. 1627 v Horní Falci, ale dětství prožil v jižních Čechách na českokrumlovském panství Eggenberků. Humanitní a lékařské vzdělání získal na několika univerzitách (Montpellier, Bologna, Ingolstadt aj.), což mu umožnilo stát se lékařem v Českém Krumlově. Nejpozději od r. 1658 již pracoval na Moravě a patrně od r. 1661 byl usazen v Jihlavě. Avšak zemským lékařem pro jihlavský kraj byl jmenován císařem teprve 16. 10. 1676. Jihlavě pak zůstal věrný až do své smrti 12. 7. 1695. Ve vědecké oblasti vynikl jako odborník v oblasti prodloužení života. Joepserovou stěžejní teoretickou prací bylo dílo „Isagoge seu Manuductio ad vitam longiorem etc.“ vydané roku 1680 v Norimberku. V jeho lékařském poslání pokračoval i syn Josef (1672 – 1732), člen jezuitského řádu.
Znak: na náhrobníku je v barokním štítu uprostřed orámovaný oválný štítek s osmicípou hvězdou. Na horním okraji štítu položená otevřená přilba s točenicí, v klenotu tři supí hlavy (2+1). Barvy neznámé (znak neověřen).
-
obrazy
-
prameny, literatura
-
autor
Jaroš