Náhrobník, Anna Rosina Veronika KARNERIN v. Löwensfeld
náhrobník
-
kultura
novověk 2 (1 650 - současnost)
lokalita
Jakubské náměstí - Jakubské náměstí - Kostel sv. Jakuba Většího, Jakubské náměstí, Jihlava, 2008
výzkum
2008: Jihlava, Jakubské náměstí, kostel sv. Jakuba Většího, obnova podlahy v interieru
-
předmět
náhrobník
materiál
kámen
-
popis nálezu
NK 68
Marzy : No. 54
jméno : Anna Rosina Veronika KARNERIN v. Löwensfeld (Karnerová)
rozměr : 83 x 172 cm
materiál : žula
popis : Obdélníková deska s rytým rámem na přední straně. V horních dvou třetinách rytý nečitelný víceřádkový nápis, v dolní části v oválné sníženině reliéfně znak Karnerů z Löwensfeldu.
text : (rekonstrukce podle Marzyho)
HIER RUHET
DIE WOLL EDLE GESTRENGE FRAU
ANNA ROSINA VERONICA KHARNE
RIN v. LÖWENSFELD, GEBOHREN
ZEPANIN, IHRES ALTERS 63 JAHR
7 MONATH SO DAS ZEITLICHE MIT
DEM EWIGEN AO 1725 DEN 2
SEPTEMBRIS VERWECHSELT HAT.
O MENSCH AN DIESER STELL
THUN DEINE .. BINGEN (?)
BETT FÜR DIE ARME SEEL
STAS (?) ALHIER RUHEN LIEGEN
překlad : Zde odpočívá vysoce urozená milostivá paní Anna Rosina Veronika Karnerová z Löwensfeldu rozená Czepanová. Ve stáří 63 let a 7 měsíců zaměnila dne 2. září Léta Páně 1725 současnost za věčnost. Člověče na Tomto místě … pomodli se za všechny ubohé duše, jež zde leží pochovány (?)
Prosopografie :
Na začátku 18. stol. žil v Jihlavě Jiří František Ludvík Karner, sladovník, 25 let radní a primátor. Kromě dalších majetků vlastnil dnešní rohový dům Mrštíkova-Židovská. V r. 1708 obdržel šlechtictví a predikát. V letech 1721-1735 stál v čele podnikatelského bratrstva, které se pokusilo o obnovu zdejšího stříbrného dolování. Proinvestoval 37 tis. zlatých a nakonec zemřel 20. 1. 1736 v chudobě. Ze znaku a částečně čitelného letopočtu 1725 uvedeném na náhrobníku lze určit, že patřil ženě Jiřího Františka Ludvíka Anně Rozině Veronice roz. Czepanové (1662-1725), svatba 7. 2. 1688, s kterou měl syna Jiřího Ludvíka Antonína (7. 3. 1696 – 17. 11. 1728).
Znak: Červený štít. Uprostřed dolní části modrý klínový kříž. Vlevo přivrácený ke kříži stojící zlatý lev, levá tlapa opřená o temeno kříže.Vpravo přivrácen ke kříži stojící stříbrný gryf, pravá tlapa opřená o temeno kříže. Na horním okraji štítu je položená otevřená přilba s červenozlatou točenicí. V klenotu rostoucí lev vpravo. Přikryvadla vpravo červená a zlatá, vlevo červená a stříbrná.-
obrazy
-
prameny, literatura
-
autor
Jaroš