Náhrobník, Maria Ernestina HAUSPERSKIN v. Fanal
náhrobník
-
kultura
novověk 2 (1 650 - současnost)
lokalita
Jakubské náměstí - Jakubské náměstí - Kostel sv. Jakuba Většího, Jakubské náměstí, Jihlava, 2008
výzkum
2008: Jihlava, Jakubské náměstí, kostel sv. Jakuba Většího, obnova podlahy v interieru
-
předmět
náhrobník
materiál
kámen
-
popis nálezu
NK 39
Marzy : No. 11
jméno : Maria Ernestina HAUSPERSKIN v. Fanal (Hausperská)
rozměr : 80 x 218 cm
materiál : žula
popis : Obdélníková deska. Horní část přední plochy orámovaná, na negativně třináctiřádkový nápis. V dolní části v kruhové sníženině reliéfně pod korunou alianční znak Hausperských z Fanálu a z Lochenheimu.
text :
ANNO 1725 DEN
19. FEBRUARI IST GESTOR
BEN HOCHEDLEGE
BOREN FRAU FRAU
MARIA ERNESTNA VON
FANAL GEBOREN VON
LACHENHEIM IHRES
ALTERS IM 44 JAHR
GOTT GEBE IHR DIE
EWIGE RUHE UND
DAS EWIGE LICHT LEICHTE
IHR IN EWIGKEITEN. AMEN
překlad : 19. února 1725 zemřela ve stáří 44 roků vysoce urozená paní, paní Marie Arnoštka z Fanalu, rozená z Lochenheimu. Bože, dej jí věčný klid a světlo věčné ať jí svítí.
Prosopografie :
Hausperští získali erbovnictví a přídomek z Fanálu 2. 2. 1665. Dne 5. 8. 1686 byli povýšeni do rytířského a 4. 6. 1705 do panského stavu. Tehdy jim byl polepšen znak. Marie Ernestina roz. z Lachenheimu byla manželkou Jana Jiřího (Johann Georg) Hausperského z Fanálu, s kterým měla syna Bohumíra Tadeáše. Janu Jiřímu patřil v letech 1702 - 1710 v tehdejším Jihlavském kraji statek Maříž.
Znak Hausperských z Fanálu: čtvrcený štít s korunovaným srdečním štítkem. V něm v černém poli bílá heraldická růže. V modrém l. poli v patě voda přirozené barvy, na ní červená loď s bílou plachtou, vlevo na zeleném břehu bílý maják, z horní části (svítilny) na tyči vyčnívá pánev s hořící smolou. V 2. a 3. červeném poli šikmo stříbrné břevno, ve 4. zlatém poli rozkřídlená černá korunovaná orlice (na horním okraji štítu položeny tři korunované otevřené přilby. V klenotu 1. přilby korunovaná rozkřídlena orlice, přikryvadla červená a stříbrná, v klenotu 2. přilby střídavě 3+2 červená a stříbrná pštrosí pera, přikryvadla černá a zlatá, v klenotu 3. přilby složená černá křídla se stříbrnou heraldickou růží, přikryvadla modrá a zlatá).
Znak pánů z Lochenheimu: štít dělený kosmým břevnem. V horní polovině 2+1 osmicípé hvězdy, v dolním poli lev ve skoku vpravo, v pravé přední tlapě drží kříž. Nad znaky panská koruna, po stranách a mezi znaky přikryvadla, na prostředním zavěšena hvězda.-
obrazy
-
prameny, literatura
-
autor
Jaroš