Náhrobník, Johann Bartolomeus ZIULACH v. Lilienfels
náhrobník
-
kultura
novověk 2 (1 650 - současnost)
lokalita
Jakubské náměstí - Jakubské náměstí - Kostel sv. Jakuba Většího, Jakubské náměstí, Jihlava, 2008
výzkum
2008: Jihlava, Jakubské náměstí, kostel sv. Jakuba Většího, obnova podlahy v interieru
-
předmět
náhrobník
materiál
kámen
-
popis nálezu
NK 5
Marzy : No. 61/hřbitov
jméno : Johann Bartolomeus ZIULACH v. Lilienfels (Jan Bartoloměj ZIULACH z Lilienfelsu)
rozměr : 57 x 162 cm
materiál : žula
popis : Obdélníková deska, na přední straně rytý dvanáctiřádkový nápis. V dolní části osekaný barokní štítek. Vlevo olámané rohy.
text :
HIER RUHET
DER WOHL EDLE EHREN
VESTE HERR JOHANN BA
RTOLOMEUS ZIULACK
VON LILIENFELß
GEWESTER BURGE MELTZER
SEINES ALTERS 54 JAHRS O
IN HERREN ENSCHLAFFEN
DE.. 14. AUG 1726 WUNSCHE
IHM DAß EWIGE LEBEN WEL
CHES IHN GOTT UND DIR WOL
LE GEBEN. AMEN
překlad : Zde odpočívá vysoce urozený a úctyhodný pan Bartoloměj Ziulach z Lilienfelsu, dříve měšťan a sladovník. Skonal v Pánu 14. srpna 1726 ve věku 54 let. Bože, popřej jemu i nám věčný život. Amen.
pozn. : náhrobník býval na svatojakubském hřbitově u jižní strany venkovní zdi před vchodem do sakristie. V květnu 1789 byl přenesen do kostela a zde vložen do dlažby.
Prosopografie :
Rodina Ziulak (také Ziulack, Ziulakh, Cziulach, Schulak, Schulack) se dostala mezi jihlavské elity v době protireformace. V r. 1624 se stal bohatý sladovník Martin Silvestr (+ 16. 9. 1662) členem obnovené městské rady. To mu otevřelo dveře k dalším funkcím i majetku: postupně se stal primátorem, výběrčím daní a v letech 1647 - 1662 císařským rychtářem královského města Jihlavy. Za své zásluhy byl 20. 8. 1641 nobilitován, když získal šlechtictví včetně predikátu „z Lilienfelsu“ (von Lilienfels). Jeho šlechtický diplom je dnes uložen v MZA SOkA Jihlava. Kromě dvou dvorců ve Starých Horách držel v Jihlavě od r. 1643 dům v Hluboké ul. Také další příslušníci rodiny byli většinou významnými osobnostmi. Na náhrobníku uvedený Jan Bartoloměj (24. 8. 1672 -14. 8. 1726), syn Norberta a Kateřiny a pravnuk Martina Silvestra, byl sladovník. Za ženu měl Annu Pavlinu roz. Steurerovou ze Stürzenhüblu (viz náhrobník NK 139). Rodinu lze sledovat až do současnosti především v Rakousku.
Znak: dělený štít. V horní černé polovině vpravo skála přirozených barev, na kterou vyskakuje jelen přirozené barvy. V dolní stříbrné polovině červený hrot se stříbrnou heraldickou lilií. Na horním okraji štítu je položená korunovaná otevřená přilba. V klenotu dvě dělená otevřená orlí křídla, vpravo zlaté a černé, vlevo červené a stříbrné. Mezi nimi stříbrná lilie ze štítu. Přikryvadla vpravo černá a zlatá, vlevo červená a stříbrná.-
obrazy
-
prameny, literatura
-
autor
Jaroš